neděle 27. května 2018

Noční pták

Název: Noční pták
Autor: Brian Freeman
Počet stran: 336
Nakladatelství: Knižní klub

Můj názor:

Lucy se svojí kamarádkou Brynn byla zrovna na cestě přes most. Pro jiné normální cesta, protože San Francisko je plné mostů, jenže Lucy trpěla fobií, která ji omezovala v životě. K tomu všemu byla zrovna zácpa, tak na mostě uvízly.
Brynn se jí snažila pomoc rozesmát, což se i nakonec podařilo, jenže pak se stalo něco nepředstavitelného. Jako kdyby se Brynn změnila v někoho úplně jiného. Neviděla, neslyšela a měla z něčeho, co nikdo neviděl, obrovský strach. S jekotem vylezla na kraj mostu a stalo se nevyhnutelné.
Frost Easton dostal na starost tento případ. Po tom co mu Lucy vyprávěla, mu to připomnělo jeden případ, který se udál. To ještě nevěděl, že jich bude víc.
Něco nutí ženy trpící fobiemi k nepředstavitelnému křiku a následné sebevraždě. Všechny stopy vedou k doktorce, která léči pacienty trpící traumaty.
Frankie Steinová pomáhá pacientům metodou, která je mnohými odsuzována. Každá fobie má svůj vznik v nějaké události. Frankie tu událost pomocí hypnózy vyvolá s snaží se tu vzpomínku přetvořit na šťastnou. Pacient si pak nepamatuje trauma, které zažil, ale má šťastnou vzpomínku.
Což se některým nelíbí a myslí si, že by to mohlo mít špatný vliv na mozek. Frankie to neulehčoval ani vlastní otec, který byl celý život na ní a její sestru hodně tvrdý. Ten sice nedávno zemřel, ale ji jeho výchova i otázky stále pronásledovali.
Následně se se objevuje Noční pták. Nikdo neví kdo to je, ale přesto ví o každém až příliš. Frost se do případu ponořil na tolik, že je to pro něj už osobní, jelikož Noční pták se ozývá už i jemu.
Kdo je Noční pták? Ví něco, co by nemělo vyjít na světlo? Co se děje ženám, které dobrovolně a brutálně páchají sebevraždu?

Noční pták je první díl z chystané série. Jedná se o psychologický thriller a je na něm vidět, že autor už delší dobu píše.
Kniha je psána z mnoha pohledů. Tím hlavním je Frost Easton. Překvapilo mě, že postava detektiva dokáže být tak sympatická. Frost je mladý, má svojí minulost, která ovlivnila jeho budoucnost a má úžasného kocoura, který ho doprovází při práci. Dokonce se k tomu váže historka, která pobaví, ale tu prozrazovat nebudu.
Další hlavní postavou je doktorka Frankie Steinová. Vyrůstala se sestrou u pedantského otce, což obě hodně ovlivnilo. A to natolik, že se to bude týkat případu v této knize. Frankie si zvolila neobvyklou práci, která je u lidí sice hodně vítaná, ale najdou se tací, kteří si myslí, že není správně měnit vzpomínky. Přeci jen špatné zážitky mají člověka zocelit a posunout dál. Ale co když někdo například měl skoro smrtelnou nehodu na vodě a má z ní poté takový strach, že se ani ničeho nenapije a nekoupe se? Je pak správné tímto způsobem člověku pomoct? Rozhodně vás kniha donutí nad tím popřemýšlet.
Postava z jejíž pohledu je také příběh psán je Lucy. Sama trpí fobií a po smrti kamarádky se rozhodne vyhledat pomoc u Frankie. Tím se sama stane terčem neznámého pachatele. K tomu všemu jí to tíhne k Frostovi a jelikož on v ní vidí někoho z minulosti, tak si nemůže pomoct a bere ji pod svá křídla.
Pak tu je ještě jedna postava. Bývalý pacient Frankie, který má divné představy o tom, jak přihlíží ubližování na neznámých ženách. Jenže neví, jestli se mu to zdá, či ne.
Po přečtení si myslím, že se máte na co těšit, protože je to hodně zajímavý námět a i když jsem měla v hlavě hodně scénářů, jak by to dopadlo, nakonec se to k ani jednomu nepřiblížilo a konec mě hodně překvapil. I když u jedný maličkosti v životě z jedné postav jsem se na čtvrtinu trefila. To jsem čekala už od začátku. Ale to není nic špatného a bylo to očividné opravdu od začátku, jen ta postava byla trošku naivní.
Na to jak je příběh propracovaný, zamotaný na tolik, že  nevíte, kdo by to vše mohl být na svědomí, je kniha napsaná fakt lehce a hodně čtivě. Takže nečekejte nějaké náročné a nudné čtení. Vůbec se nedivím, že kniha dostala ocenění.
Samozřejmě knize nechybí ani pořádné napětí, a zvraty. A ten největší samosebou na konci. Knihu jsem četla jedním dechem.
Musím také ocenit, jakou práci si dalo nakladatelství s obálkou. Koukala jsem na originál a ten mě vůbec nezaujal. Zato ta naše je krásná, temná a mě doslova donutila knihu si sehnat. Prostě ten typ obálky kouknu a vidím, že ji musím číst a mít doma v knihovně.
Na závěr tedy knihu doporučuji. Hlavní myšlenka se mi líbila a také ten nepředvídatelný konec. Čtení bylo svižné a napínavé, což mám u takových knih ráda. Takže nemám knize co vytknout.

Anotace:

NEJDĚSIVĚJŠÍ VZPOMÍNKY JSOU TY, KTERÉ SI NEPAMATUJEŠ.

Sanfranciský detektiv Frost Easton nevěří v náhody. Sebevražda dvou žen v šíleném záchvatu, jedné skokem z mostu, druhé kulkou na svatbě přítelkyně, musí mít něco společného. Stopy ho zavedou k Frankie Steinové, psychiatričce, která oběma zemřelým vymazala z paměti událo
sti, jež v nich vyvolávaly panické stavy.
Frankie zná leckterá tajemství svých pacientů. Smí je však Frostovi vyzradit, aby ochránila jejich životy? Pak se jí ozve někdo, kdo si říká Noční pták. Kdo toho o obou případech ví až mnoho. A zná i Frankiina tajemství – a Frostovy noční můry…
Brian Freeman je zkušený autor více než tuctu psychothrillerů, jeho knihy vycházejí ve 20 jazycích a 46 zemích. Noční pták je úvodním dílem série případů Frosta Eastona.


Za knihu moc děkuji eshopu Dobré knihy. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

2 komentáře:

  1. Knihu som nečítala avšak kolegyne áno a všetkými desiatimi odporúčajú ďalej. Nie som na detektívky ale je možné že si ju vezmem na dovolenku.

    OdpovědětVymazat
  2. Knížku jsem si zařadila (i díky tvé recenzi) do čtecích plánů na červen. Snad se k ní dostanu, ale hodně se na ni těším. Jsem ráda, že se líbila :-)

    OdpovědětVymazat