středa 20. června 2018

Co Alice neřekla

Název: Co Alice neřekla
Autor: T. A. Cotterell
Počet stran: 301
Nakladatelství: Ikar

Můj názor:

Alice žila v naprosto spokojeném manželství. Její manžel Ed pracuje jako porodník a přesto jí ještě pomáhá s dětmi, aby Alice mohla dělat to, co jí baví.
Alice se živí jako malířka portrétů a přesto, že jí to zabírá hodně času, Ed si nikdy nestěžoval. Naopak ji v tom podporuje. 
Jeden druhému si jsou na tolik věrní, že si jsou jistí tím druhým. Tohle manželství je splněný sen každé ženy a Alice si nemá nač stěžovat. Aspoň do jednoho osudného večera. 
Jednou večer se Alice vrátila pozdě ze zakázky a našla děti doma samotné, přestože je měl hlídat Ed. Už měl být z práce dávno doma. Alice se mu pokoušela dovolat, ale marně. Dokonce mu volala do práce, kde potvrdili její domněnku, že Ed dávno skončil. 
Alice byla vystrašená, protože se bála, aby se mu nestalo něco zlého. 
Po mnoha mučivých hodinách se Ed druhý den objevil doma. To co jí vyprávěl znamenalo pro Alice jedno překvapení za druhým. 
Edův kolega slavil, tak se tam na chvilku zastavil. Jenže asi tím, jak byl unavený a přepracovaný, se nechal přemluvit ke skleničce, která ho natolik nakopla, že si dal další. 
Alice to nechápala. Od když Ed pije? Jenže to nebylo vše. Nechal se pár lidmi přemluvit, aby šel k jedné mladé umělkyni domu, kde měla párty pokračovat. 
Ed tvrdil, že usnul v křesle, mobil měl vybitý a jakmile se probudil, šel domů. Absolutně se nic nestalo a Alice mu to samozřejmě věřila. 
Jenže její pevná zeď důvěry se začne pomalu bořit, když se Ed začne chovat divně. A zboří se úplně, když zjistí, že ta mladá umělkyně byla nalezena mrtvá. Alice a Eda čeká tvrdá zkouška. 
Kdo zabil umělkyni? Vydrží narušený vztah nátlak?

Co Alice neřekla je psychothriller, nad kterým se vám budou hodně měnit názory na hlavní postavy.
Jde o trošku náročnější čtení, které si vás nejdřív na začátku získá. Zprvu se seznamujete s Alice a její rodinou. Člověk by řekl, že autor na dnešní dobu vytvořil až moc dokonalý pár. Jenže ta dokonalost se měla zbořit jedním nevinným večírkem.
V této fázi knihy si mě autor získal, protože mě navnadilo to ztracení Eda. Hlavně mě celou dobu vrtal v hlavě ten název knihy, jehož význam mi došel až ke konci.
Jelikož už je to psáno v anotaci, můžu to prozradit. V době, kdy umřela ta umělkyně, byl Ed u ní. Alice mu přes to všechno věří a aby zachránili rodinu, rozhodnou se lhát před policií. Jenže zatímco si Ed žije spokojeně dál, ona se začíná čím dál víc zmítat nejistotou a začíná ji to omezovat v práci.
Druhá třetina knihy je na můj vkus zdlouhavá a nezáživná. Přesto jsem četla dál, abych se dozvěděla, jestli pravda vyjde najevo a jak to vše skončí.
Co se týče závěru knihy, tak ten byl fenomenální a určitě stálo za to vydržet až do konce. Rozhodně jsem netušila, že by to skončilo, tak jak to skončilo. Bylo to překvapující a ještě dlouho mi to vrtalo v hlavě.
Když se blíže kouknu na hlavní hrdiny, tak Ed mi byl od začátku nesympatický, protože si sám sebou byl až příliš jistý. Alice mi zase přišla moc naivní a důvěřivá. Na druhou stranu, po tolika letech skvělého manželství se není čemu divit.
Kapitoly v knize jsou delší a za sebe musím napsat, že nejlepší byl prostě začátek a konec knihy. Ta prostřední část byla už i na mě místy nudná, protože se tam Alice potýkala se svým svědomím.
Mě osobně mi přijde, že autor dostal skvělý nápad na knihu, ale netušil, čím ji natáhnout.
Přesto knihu doporučuji, jen je opravdu nutno se prokousat tím, kdy Alice přemýšlí co je a není správné, nebo jestli vydrží ten nátlak. Jinak autorův styl psaní mi sedl i když místy to bylo náročné na čtení. Je prostě vidět, že to je prvotina. Ale další knize od autora šanci dám, protože mě zajímá, jestli se už s další knihou najde, nebo to bude stejné.

Anotace:

Malířka Alice žije va spokojeném manželství s Edem a jejich dvěma dětmi. Tedy až do dne, kdy její muž na několik dlouhých hodin zmizí a nikdo o něm neví. Když se konečně ozve, omlouvá se, že se příšerně opil a zůstal v jakémsi cizím bytě. Velmi se za to stydí.
Krátce nato však Alice zjistí, že byla zavražděná mladá sochařk
a, která si potrpěla na starší ženaté pány, načež se ukáže, že Ed byl v době, kdy zemřela, u ní. Shodou okolností to bylo zrovna v době, kdy byl nezvěstný… A pak Ed přizná, že se s dívkou nejspíš vyspal, jak byl opilý. A že mu zemřela pod rukama. A že to byla nehoda a on se jí prý snažil zachránit a oživovat – je přece lékař. Alice poskytne svému manželovi před policií alibi, tím ovšem celá záležitost rozhodně nekončí...
Vynikající debutový psychothriller britského novináře T. A. Cotterella.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Euromedia. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

1 komentář:

  1. Pěkná recenze, o knize jsem neslyšela, ale vypadá hodně zajímavě. :)

    OdpovědětVymazat